1 sierpnia w stolicy i całym kraju obchodzone będą patriotyczne uroczystości z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sierpień to miesiąc, w którym szczególnie upamiętnia się wydarzenia związane z powstaniem i drugą wojną światową. Aby przybliżyć sobie ten czas, poznać specyfikę i ducha tamtego zachęcamy do skorzystania z oferty biblioteki.
Dzieciom (od 7 roku życia) polecamy wzruszającą literaturę faktu, serię „Wojny dorosłych – historie dzieci” wydaną przez oficynę Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego.
W cyklu ukazały się m.in. "Zaklęcie na W" Michała Rusinka, "Mój tato szczęściarz" i "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, "Czy wojna jest dla dziewczyn?" Pawła Beręsewicza, "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej, "Wojna na Pięknym Brzegu" Andrzeja Grabowskiego. Powyższe publikacje są doceniane przez psychologów dziecięcych, badaczy literatury i historyków. Zachęcamy do rodzinnego czytania i rozmowy z dzieckiem na ten temat. Bohaterami są autentyczne postacie, o których można dowiedzieć się więcej na końcu każdej książki. Wzbudzają podziw, szacunek i empatię czytelników, gdyż ich historie nie są bajkami czy grami.
Starszą młodzież i dorosłych zachęcamy zarówno do zapoznania się z nowościami literackimi, jak i do powrotu do znanych utworów. Proponujemy m.in. "Sierpniowe dziewczęta" Patrycji Bukalskiej, "Powstanie warszawskie" Rafała Korbala, "Zośka i parasol" Aleksandra Kamińskiego, "Dni walczącej stolicy" Władysława Bartoszewskiego, "Miłość w powstaniu warszawskim" Sławomira Kopra, "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak, powieści poświęconej miłości Basi i Krzysztofa Kamila Baczyńskich, czy film Władysława Jewsiewickiego pt. "Powstanie warszawskie 1944 okiem polskiej kamery".